Audiomarketing i efekt aktywizacji wiedzy
Jakimi „narzędziami” posługują się firmy audiomarketingowe? Na czym polega efekt aktywizacji wiedzy i dlaczego wykorzystuje się go w audiomarketingu”? Odkryj siłę i znaczenie muzyki (tła) w miejscu sprzedaży, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia.
Co łączy Champions League i Boże Narodzenie?
Już pierwsze dźwięki hymnu Champions League powodują dreszczyk emocji u fanów piłki nożnej. To sygnał, że zaczyna się kolejny mecz, więc rzucają wszystko i z zapartym tchem śledzą transmisję.
Jednocześnie tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że tak naprawdę słyszą cover jednego z czterech hymnów koronacyjnych barokowego mistrza – Georga Haendla. Dzięki mediom masowym i procesowi ukierunkowanej stymulacji Zadok the Priest, który oryginalnie powstał na uroczystość koronacji brytyjskiego monarchy, Jerzego II Hanowerskiego, stał się dźwiękową wizytówką globalnego wydarzenia sportowego.
Muzyka świąteczna, która już od listopada rozbrzmiewa w galeriach handlowych bazuje na analogicznym mechanizmie. Przywołuje skojarzenia i wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem. Często mają one charakter indywidualny. Pod wpływem bodźców audialnych zaczynamy planować i zastanawiamy się, jak sensownie rozłożyć zakupy. Analizujemy, co będzie potrzebne. Czasami spontanicznie, „przy okazji” decydujemy się na kupno prezentu.
Kulisy primingu
Opisany mechanizm to efekt aktywizacji wiedzy. Opiera się on na założeniu, iż muzyka (także pomimo pasywnego odbioru) jest w stanie aktywizować nadrzędne struktury wiedzy, które z kolei mogą wpłynąć na reakcje słuchaczy. Zjawisko to określa się mianem primingu (w języku polskim „poprzedzanie” lub „prymowanie”).
Proces ten opiera się na zdolności muzyki do wywoływania pewnych myśli i sieci skojarzeń, które jednostki zbudowały na podstawie swoich doświadczeń. Często są one współdzielone przez duże grupy ludzi, co szczególnie widać w kulturach zdominowanych przez media masowe.
Efekt aktywizacji wiedzy, audiomarketing i sonic branding
Efekt aktywizacji wiedzy jest chętnie wykorzystywany w komunikacji marketingowej w audiomarketingu czy sonic brandingu. Działania te polegają na celowym wykorzystaniu bodźców słuchowych (w tym muzyki) do budowania strategii marki. Jak pokazują liczne badania, muzyka staje się skutecznym nośnikiem przekazu (ang. message-creating medium). Wywołuje bądź pośredniczy w wywoływaniu odpowiednich reakcji w grupie docelowej, także na poziomie kognitywnym.
Autorka: Sylwia Makomaska
#psychologiamuzyki #musicpsychology #strefapsychologiimuzyki #musicpsychologyzone #muzykatła #backgroundmusic #audiomarketing #priming #knowledgeactivationeffect #efektaktywizacjawiedzy #sylwiamakomaska
W Strefie Psychologii Muzyki dowiesz się, jak muzyka (tła) wpływa na konsumenta w miejscu sprzedaży. W kolejnych publikacjach wyjaśniamy, jakie zabiegi są stosowane w audiomarketingu oraz tłumaczymy, dlaczego muzyka (tła) może wywoływać również negatywne emocje.
Zobacz też: Efekt „tapety akustycznej” w audiomarketingu oraz Jak działa audiomarketing
Więcej informacji:
- Sylwia Makomaska (2019), (Shared) meaning in the strategy of audiomarketing – theory and practice, “Journal of Interdisciplinary Music Studies” 9, 18-31. https://digital.obvsg.at/jims/periodical/titleinfo/5541784.
- Sylwia Makomaska (2021), Muzyka na peryferiach uwagi. Od musique d’ameublement do audiomarketingu. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. https://www.wuw.pl/product-pol-15438-Muzyka-na-peryferiach-uwagi-Od-musique-dameublement-do-audiomarketingu.html
- Sylwia Makomaska (2021), “Acoustic wallpaper” under control – the case of musique d’ameublement and Muzak, “Interdisciplinary Studies in Musicology” 21, 39-55. https://pressto.amu.edu.pl/index.php/ism/article/view/34751